📌Alkotmányellenes is lehet a bírók tüntetése

⚠️ Ha Magyarországon a bĂ­rák "jogállami igazságĂĽgyi jogalkotásĂ©rt" demonstrálnak, az felvetheti az AlaptörvĂ©ny ellenessĂ©g gyanĂşját 

Ami a hatályos jogszabályi hátteret illeti, az  AlaptörvĂ©ny XXVIII. cikk (1) bekezdĂ©se kimondja, hogy mindenkinek joga van ahhoz, hogy az ellene emelt bármely vádat vagy valamely perben a ­jogait Ă©s kötelezettsĂ©geit törvĂ©ny által felállĂ­tott, fĂĽggetlen Ă©s pártatlan bĂ­rĂłság tisztessĂ©ges Ă©s nyilvános tárgyaláson, Ă©sszerű határidĹ‘n belĂĽl bĂ­rálja el. A 26. cikk (1) bekezdĂ©se szerint bĂ­rák fĂĽggetlenek, Ă©s csak a törvĂ©nynek vannak alárendelve, Ă­tĂ©lkezĂ©si tevĂ©kenysĂ©gĂĽkben nem utasĂ­thatĂłak. A bĂ­rákat tisztsĂ©gĂĽkbĹ‘l csak sarkalatos törvĂ©nyben meghatározott okbĂłl Ă©s eljárás keretĂ©ben lehet elmozdĂ­tani. A bĂ­rák nem lehetnek tagjai pártnak, Ă©s nem folytathatnak politikai tevĂ©kenysĂ©get.”

⚠️ Az AlkotmánybĂ­rĂłság is több döntĂ©sĂ©ben áttekintette a bĂ­rĂłi fĂĽggetlensĂ©ggel Ă©s a fĂĽggetlen Ă©s pártatlan bĂ­rĂłsághoz valĂł joggal kapcsolatos alkotmányos szabályokat, amely alapján a taláros testĂĽlet megállapĂ­totta a 3154/2017. (VI. 21.) AB határozatban, hogy 

"bírói függetlenség egyik garanciája az is, hogy a bírák nem folytathatnak politikai tevékenységet, így párttagságuk is kizárt az Alaptörvény szerint."

"A bírói függetlenség nem korlátlan - rögzíti az Alkotmánybíróság - annak legfontosabb alkotmányos korlátja, és egyben a bírói működés alapja az ítélkezési tevékenység törvényeknek való alávetettsége."

A törvĂ©nyeknek valĂł alávetettsĂ©g ugyanakkor a fĂĽggetlensĂ©g záloga is egyben, hiszen a bĂ­rĂłságok a politikai szfĂ©ra által meghatározott Ă©s lĂ©trehozott törvĂ©nyeket önállĂłan Ă©rtelmezik. A bĂ­rĂłságok Ă­tĂ©lkezĂ©si gyakorlata azonban fĂĽggetlen a politikai változásoktĂłl, Ă©s egyfajta folyamatosságot, állandĂłságot jelent, a másik kĂ©t hatalmi ág dinamizmusával szemben. 

⚠️ Az AlkotmánybĂ­rĂłság egyĂ©bkĂ©nt elsĹ‘kĂ©nt a 67/1995. (XII. 7.) AB határozatban foglalkozott a bĂ­rĂłi pártatlanság kĂ©rdĂ©sĂ©vel Ă©s a következĹ‘ megállapĂ­tást tette, hogy a: 

„pártatlan bĂ­rĂłsághoz valĂł alkotmányos alapjog az eljárás alá vont szemĂ©ly iránti előítĂ©letmentessĂ©g Ă©s elfogulatlanság követelmĂ©nyĂ©t támasztja a bĂ­rĂłsággal szemben. El kell kerĂĽlni minden olyan helyzetet, amely jogos kĂ©tsĂ©get kelt a bĂ­rĂł pártatlansága tekintetĂ©ben. Ennek intĂ©zmĂ©nyes biztosĂ­tĂ©kát a bĂ­rák kizárására vonatkozĂł [bĂĽntetĹ‘]eljárási szabályok biztosĂ­tják.” 

A bírótüntetést szervező Magyar Bírói Egyesület környékén ahogy már megírtuk, korábban is mozogtak olyan bírók, akik vagy botrányos kijelentéseikkel, vagy rendszerellenes kirohanásaikkal hívták fel magukra a figyelmet. A Mabiét éveken át a pártállami múlttal rendelkező Makai Lajos vezette. Ahogyan a demokrata.hu cikkéből is kiderül, a Mabie látszólag a legnagyobb bírósági érdekképviseleti egyesület több mint ezer taggal, ám a szervezetet ismerő forrásaink szerint a többség “fantom tag”. Ez azt jelenti, hogy egy viszonylag szűk kört leszámítva senki sem gyakorolja tagsági jogait. - Amikor bíróvá neveztek ki, a helyi “pártbizalmi” az orrom alá tolt egy belépéséi nyilatkozatot, azzal, hogy ez a szokás, itt mindenki belép, de ne aggódjak, semmi kötelezettséggel nem jár, viszont néha vannak tök jó közösségi programok, pl. Az OBH által finanszírozott sportnap. Szóval beléptem, de igazából azt sem tudom, hogy tag vagyok-e még? - mondta korábban kérdésünkre egy bíró.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

📌 Kiszámoltuk: Kollár Kinga az egyik leggazdagabb magyar EP-képviselő lehet?

📌 Végleg megdőlni látszik a Telex függetlenségi mítosza

📌A Soros-hálózathoz köthető blogon relativizálja a bírókkal szemben támasztott politikai semlegesség követelményét az OBT korábbi elnöke