📌 Milliárdokért működtet cenzúrahálózatot Brüsszel!
BrĂĽsszel a teljes EurĂłpai UniĂłra kiterjedĹ‘ cenzorhálĂłzatot Ă©pĂtett fel Ă©s finanszĂroz az eurĂłpai uniĂłs állampolgárok adĂłibĂłl. Több tĂz milliĂł eurĂłbĂłl támogatják a 444 Ă©s a Lakmuszhoz hasonlĂł liberális hĂrportálokat, akik „tĂ©nyellenĹ‘rzĂ©s” cĂmszĂł alatt kemĂ©nyen cenzĂşráznak Ă©s álhĂrnek kezelnek miden olyan informáciĂłt, amely nem fĂ©r bele a brĂĽsszeli liberális világkĂ©pbe.
Összeszedtük, hogy az elmúlt időszakban mekkora összeget is öntöttek az európai uniós döntéshozók a brüsszeli cenzúragépezetbe.
Az EurĂłpai UniĂł 2020-ban lĂ©trehozott egy Ăşgynevezett EurĂłpai Digitális MĂ©dia ObszervatĂłriumot (EDMO), amely papĂron egy fĂĽggetlen, multidiszciplináris közössĂ©get támogatĂł projekt akar lenni, amelynek cĂ©lja az online dezinformáciĂł elleni kĂĽzdelem. Ez lĂ©nyegĂ©ben egy egĂ©sz EurĂłpára kiterjedĹ‘ cenzor-hálĂłzat, amely tĂ©nyellenĹ‘rzĹ‘kbĹ‘l, akadĂ©mikusokbĂłl, ĂşjságĂrĂłkbĂłl Ă©s aktivistákbĂłl áll, akiknek az a feladatuk, hogy eldöntsĂ©k mi az álhĂr Ă©s mi nem.
⚠️ A lenti térkép jól illusztrálja a hálózat nagyságát. Jól látható, hogy minden egyes országban van szatellit szervezetük.
Brüsszel cenzúrahálózata (az EDMO) jelenleg 14 regionális és nemzeti központból áll, amelyek 28 európai országban működnek. Ezek a központok részt vesznek az online dezinformáció észlelésében és feltárásában, médiaértési tevékenységek szervezésében, valamint a digitális média ökoszisztémák és azok sebezhetőségeinek elemzésében.
⚠️ Milliárdokból működtetik
Az EurĂłpai Bizottság több lĂ©pĂ©sben támogatta az EurĂłpai Digitális MĂ©dia ObszervatĂłriumot (EDMO). 2019-ben elnyerte az EDMO lĂ©trehozására kiĂrt pályázatot, amelynek keretĂ©ben 2,5 milliĂł eurĂł támogatásban rĂ©szesĂĽlt. 2020 jĂşniusában a Bizottság Ăşjabb pályázati felhĂvást tett közzĂ© az EDMO hatĂłkörĂ©nek kiterjesztĂ©sĂ©re. Ennek eredmĂ©nyekĂ©nt nyolc nemzeti Ă©s multinacionális digitális mĂ©diakutatási központ lĂ©trehozását támogatták, összesen több mint 11 milliĂł eurĂł Ă©rtĂ©kben.
ĂŤgy az EDMO szűk 2 Ă©v alatt összesen mintegy 13,5 milliĂł eurĂł uniĂłs finanszĂrozásban rĂ©szesĂĽlt. Ez forintra átszámolva 5, 5 milliárd forint. De ez nem a vĂ©gsĹ‘ összeg. Az EurĂłpai Bizottság nagyobb fokozatra kapcsolt, Ă©s 2023-ban Ăşjabb eurĂł tĂzmilliĂłkat osztott szĂ©t.
2023-ban kĂ©t alkalommal is Ărtak ki pályázatot, az EU FinanszĂrozási Ă©s Pályázati portálján megtaláltuk a felhĂvást, ahol látszik, hogy 10 Ă©s 16 milliĂł eurĂł Ă©rtĂ©kben osztottak szĂ©t pĂ©nzt a cenzĂşrahálĂłzatra. Ez nagyjábĂłl 10 milliárd forintot jelent.
Magyarországi leágazásai is van a brĂĽsszeli cenzorhálĂłzatnak, tĹ‘lĂĽnk a 444-Lakmusz, a Political Capital Ă©s a MĂ©rtĂ©k MĂ©diaelemzĹ‘ Műhely vesz rĂ©szt a projektben. KözĂĽlĂĽk a legfontosabb a Lakmusz-444, hiszen releváns elĂ©rĂ©ssel Ĺ‘k bĂrnak. A Lakmusz az elsĹ‘ szakaszban (2021 oktĂłbere Ă©s 2023 januárja között) 130 611 eurĂł támogatást kapott, melyet közvetlenĂĽl tĂ©nyellenĹ‘rzĹ‘ munkára fordĂtottak. Emellett 2023-ban további 44 988 000 forintot kaptak a Magyar Digitális MĂ©dia ObszervatĂłrium (HDMO) projekt keretĂ©ben.
OktĂłberben is kaptak is egy jelentĹ‘sebb támogatást 143 ezer eurĂł Ă©rtĂ©kben, azĂ©rt, hogy a 2024-es választási csalást leleplezzĂ©k. Nem kimondva az volt a feladatuk, hogy ha a baloldal majd csalást kiált, akkor ezek a szervek „tudományos” bizonyĂtĂ©kkal támasszák alá a baloldal Ă©rveit.
A művelet nem sikerült, ugyanis olyan nagy előnnyel nyert a Fidesz és annyira egyértelmű volt, hogy nem történt csalás, hogy a választás-figyelő rendszer kimúlt.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése