đź“Ś A tĂ©t a valĂłdi bĂrĂłi fĂĽggetlensĂ©g Magyarországon
A bĂrĂłi fĂĽggetlensĂ©g a rendszerváltást követĹ‘en alapvetĹ‘ követelĂ©se volt a demokratikus erĹ‘knek, hiszen Magyarországon az orosz megszállást követĹ‘en a bĂrĂłságok a kommunista hatalom megszilárdĂtásán dolgoztak. 1948-at követĹ‘en több százezer koncepciĂłs pert indĂtottak, amelyek közĂĽl sok halálos ĂtĂ©lettel zárult. Az 1956-os forradalom után több mint 26.000 bĂĽntetĹ‘eljárást indĂtottak Ă©s több száz halálos ĂtĂ©letet hajtottak vĂ©gre. A Kádár rendszerben enyhĂĽlt a bĂrĂłságokra nehezedĹ‘ nyomás, de a legfelsĹ‘bb bĂrĂłságon egĂ©szen a rendszerváltásig olyan bĂrĂłsági ĂtĂ©leteket hoztak, amelyek politikai utasĂtásra szĂĽlettek. MezĹ‘ Gábor törtĂ©nĂ©sz rámutatott arra, hogy 1988-ig a legfelsĹ‘bb bĂrák kinevezĂ©se a kommunista párt hatásköri listáján szerepelt, tehát Kádár János, AprĂł Antal, Nemes DezsĹ‘ Ă©s AczĂ©l György támogatása nĂ©lkĂĽl senki sem kerĂĽlhetett bĂrĂłkĂ©nt a LegfelsĹ‘bb BĂrĂłságra.
A rendszerváltást követĹ‘en a kommunista gyökerű alkotmányba mĂłdosĂtással bekerĂĽlt az a szabály, hogy a bĂrĂł politikai tevĂ©kenysĂ©get nem folytathat, Ă©s mĂ©g az Ăşjonnan alakult demokratikus pártoknak sem lehettek a tagjai. A rendszerváltás elĹ‘tt ugyanis az alsĂł fokĂş bĂrĂłságrĂłl elsĹ‘ sorban azok lĂ©phettek felsĹ‘bb szintre, akik belĂ©ptek a kommunista pártba, vagy ĂĽgynökkĂ©nt teljesĂtettek szolgálatot a rendszernek.
TĂ©nyszerűen rögzĂthetĹ‘, hogy 1989 után nem volt sem közvetlen sem közvetett befolyás a bĂrák ĂtĂ©lkezĹ‘ tevĂ©kenysĂ©gĂ©re. NĂ©hány bĂrĂłrĂłl ĂtĂ©lkezĹ‘ tevĂ©kenysĂ©ge közben vagy utĂłbb, kiderĂĽlt politikai hovatartozása, de ezek elszigetelt jelensĂ©gek maradtak. EmlĂ©kezetes Cserni János bĂrĂł tevĂ©kenysĂ©ge, aki a Galamus nevű szĂ©lsĹ‘-liberális portálon Fidesz ellenes cikkeket Ărt, Ă©s a 2006-os esemĂ©nyek után a Fidesz kĂ©pviselĹ‘jĂ©t kigĂşnyolta. EnnĂ©l is sĂşlyosabb eset volt, Sándor Zsuzsa fĹ‘városi bĂrĂł esete, aki a Magyar Helsinki Bizottság arca lett, Ă©s 2010 után nyĂltan kimondta egy televĂziĂłs riportban, hogy a cĂ©l a Fidesz, a Nemzeti Kormány megbuktatása.
A Fidesz-KDNP hatalomra kerĂĽlĂ©se után a baloldali nemzetközi erĹ‘k egyre fontosabbnak Ă©reztĂ©k a magyar bĂrĂłságok feletti politikai hatalom megszerzĂ©sĂ©nek jelentĹ‘sĂ©gĂ©t. KapĂłra jött, hogy az Ăşj önigazgatási testĂĽlet az országos bĂrĂłsági tanács nĂ©hány tagja hajlandĂł volt kapcsolatot teremteni a kormány megdöntĂ©sĂ©t cĂ©lzĂł erĹ‘kkel. A bĂrák látogatása a rosszemlĂ©kű David Pressman nagykövetnĂ©l csak a jĂ©ghegy csĂşcsa volt. Hiszen a Tűzfalcsoport informáciĂłi szerint a kapcsolatfelvĂ©telre más mĂłdon is sor kerĂĽlt, Ă©s ez már hazánk szuverenitását Ă©rintĹ‘ kĂ©rdĂ©s, amelynek rĂ©szleteit nem kĂvánjuk taglalni. Ilyen elĹ‘zmĂ©nyek után kell vizsgálnunk a február 22-re tervezett bĂrĂłi demonstráciĂł politikai hátterĂ©t.
Az OBH szĂ©kháza elĹ‘tti korábbi tĂĽntetĂ©sen a zömmel fiatal bĂrák Ă©s bĂrĂłsági dolgozĂłk között feltűnt Bárándy PĂ©ter egykori szocialista miniszter, Ă©s az Ĺ‘ szerepvállalása adta meg az alaphangot. Ezt követĹ‘en az egyik bĂrĂłi egyesĂĽlet, illetve nĂ©hány bĂrĂł által tett nyilatkozat fokozta a bĂ©rrel kapcsolatos kĂ©tsĂ©gtelenĂĽl meglĂ©vĹ‘ elĂ©gedetlensĂ©get. A Soros György által pĂ©nzelt Amnesty International plakátja is a bĂrák által folytatott harc támogatására hergelt.
Magyar PĂ©ter több Ăzben hivatkozott arra, hogy anyja befolyásos bĂrĂłsági vezetĹ‘ volt, Ăşgyhogy az Ăşj baloldal is beszállt a politikai kĂĽzdelembe. Érdemes megnĂ©zni, hogy ezt támasztja alá Magyar PĂ©ter a minap a Partizánnak adott nyilatkozata is. Az ellensĂ©ges nemzetközi szervezetek a most megbukott amerikai kormányzat, a Soros György által pĂ©nzelt szervezetek Ă©s ĂşjságĂrĂłk, valamint az Ăşj Ă©s rĂ©gi baloldal azt sulykolja, hogy a magyar bĂrĂłságok nem fĂĽggetlenek. Ennek az aknamunkának egyik legsĂşlyosabb következmĂ©nye, hogy Magyarország az Ĺ‘t megilletĹ‘ uniĂłs forrásokhoz jelentĹ‘s rĂ©szben azĂ©rt nem jut hozzá, mert kĂ©tsĂ©gbe vonják BrĂĽsszelben a bĂrĂłi fĂĽggetlensĂ©get.
Ezzel szemben tĂ©ny, hogy a rendszerváltás Ăłta egyetlen olyan bizonyĂtott eset sem volt arra, hogy a bĂrĂłságok politikai utasĂtásra hoztak volna ĂtĂ©letet.
MĂg az eurĂłpai uniĂłs tagállamok közĂĽl több országban a bĂráknak alig van beleszĂłlása abba, hogy kit neveznek ki bĂrĂłnak, Ă©s a szemĂ©lyi tárgyi feltĂ©telekrĹ‘l is esetleg a miniszter dönt önállĂł jogkörben. Magyarországon a miniszter szemben Ausztriával vagy NĂ©metországgal mĂ©g a 90-es Ă©vekben lemondott ezen lehetĹ‘sĂ©grĹ‘l, Ă©s lĂ©trehozták az Országos Igazságszolgáltatási Tanácsot, amelynek 15 tagjábĂłl 10 bĂrĂł volt, tehát meghatározĂł befolyása volt a szemĂ©lyi Ă©s tárgyi feltĂ©telek tekintetĂ©ben a bĂrĂłk által demokratikusan választott bĂrĂł-tagoknak. Kifogásolták elemzĹ‘k, hogy a bĂrák jelentĹ‘s igazgatási tapasztalattal rendelkezĹ‘ megyei elnököket választottak a testĂĽletbe, ezĂ©rt 2010 után a rendszert átalakĂtották. Az Ăşjonnan lĂ©trehozott OBH Ă©s OBT azt jelezte, hogy a nemzeti kormány meghagyja a szĂ©leskörű bĂrĂłi önigazgatást, Ă©s nem tĂ©r vissza ahhoz az uniĂł által is elfogadott gyakorlathoz, hogy a bĂrák szabadon ĂtĂ©lkezhetnek, de a lĂ©nyeges igazgatási kĂ©rdĂ©sekben a kormány egyik tagja dönt.
FeltehetjĂĽk a kĂ©rdĂ©st az ismertetett politikai szándĂ©kok ismeretĂ©ben, hogy a február 22-Ă©lre tervezett demonstráciĂł alkotmányos-e vagy sem. Ebben a kĂ©rdĂ©sben iránymutatásnak tekinthetĹ‘ Senyei Györgynek, az OBH elnökĂ©nek az ATV-ben tett nyilatkozata, hiszen RĂłnai Egon riporter kĂ©rdĂ©sĂ©re lĂ©nyegĂ©t tekintve jogosnak Ă©s legitimnek minĹ‘sĂtette a bĂrĂłk tervezett demonstráciĂłját. A beszĂ©lgetĂ©s során Bárándy PĂ©ter szemĂ©lye, az Amnesty International szolidaritásra buzdĂtĂł plakátja, Ă©s az egyik hivatalábĂłl távozĂł bĂrĂłnĹ‘ nyilatkozata nem kerĂĽlt szĂłba, csupán a bĂrák jogos, magasabb illetmĂ©nyĂ©rt folytatott kĂĽzdelme. Ha a reális kĂ©pet szeretnĂ©nk látni, akkor azt kell vizsgálni, hogy a bĂrĂłi demonstráciĂłhoz milyen bel Ă©s kĂĽlföldi politikai erĹ‘k csatlakoznak, a bĂrĂłi egyesĂĽletek elfogadják vagy elutasĂtják az esetlegesen felajánlott közreműködĂ©st, Ă©s azt is figyelembe kell venni, hogy a választások elĹ‘tti Ă©vben, milyen politikai hatást vált ki a bĂrák fellĂ©pĂ©se, Ă©s hogyan viszonyul ehhez a nemzeti kormánnyal szemben ellensĂ©gesen fellĂ©pĹ‘ brĂĽsszeli vezetĂ©s. Tekintettel arra, hogy a kormány Ă©s az illetĂ©kes bĂrĂłsági vezetĹ‘k Ă©s testĂĽletek között lĂ©trejött Ă©rvĂ©nyes megállapodás már fontos eredmĂ©nyeket hozott a bĂrák magasabb illetmĂ©nyĂ©Ă©rt folytatott kĂĽzdelmĂ©ben, csak bĂzhatunk abban, hogy az ellensĂ©ges nemzetközi Ă©s hazai erĹ‘k kĂĽlönösen a Soros György által pĂ©nzelt szervezetek nem tudják politikai cĂ©lra felhasználni.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése