📌Ukrajnának vége – már az amerikai liberális elit szerint is. De hol volt ez az őszinteség az elmúlt három évben?
Valami végérvényesen megváltozott. Az a dogma, miszerint Ukrajna győzni fog, sőt győznie kell, lassan kikopik még az amerikai liberális elit zászlóshajóinak hasábjairól is.
A korábban harciasan Zelenszkij-párti Foreign Policy magazinban nemrĂ©g jelent meg egy cikk, amely már a cĂmĂ©vel is korszakváltást jelez:
„Trumpnak igaza van: Zelenszkij kezében nincsenek ütős lapok – Ukrajnának tárgyalásos megállapodásra van szüksége.”
A szerzĹ‘, John Vick, a Concerned Veterans for America igazgatĂłja nem finomkodik: Ukrajna hadserege kimerĂĽlt, a háborĂş vesztesĂ©gei sĂşlyosak, Ă©s minĂ©l tovább hĂşzĂłdik a konfliktus, annál nagyobb a valĂłszĂnűsĂ©ge egy teljes katonai összeomlásnak. Vick szerint „Trump elnök pontosan megfogalmazta: Ukrajnának nincsenek ĂĽtĹ‘s lapjai. És ahogyan Biden elnök megtanulta: ezek a lapok nem vásárolhatĂłk meg amerikai adĂłfizetĹ‘i dollárokbĂłl.” A cikk legfontosabb mondata talán ez: „A világnak el kell fogadnia: Ukrajna nem csatlakozhat a NATO-hoz. Ha a NATO-tagságot bármilyen bĂ©kemegállapodás rĂ©szĂ©vĂ© tesszĂĽk, az csak meghosszabbĂtja Ukrajna szenvedĂ©sĂ©t.”
HosszĂş Ăşt vezetett idáig. MĂ©g 2022-ben, amikor a nyugati sajtĂł Ă©s politikai osztály szinte egy emberkĂ©nt állt ki az ukrán katonai gyĹ‘zelem mellett, ezek az állĂtások elkĂ©pzelhetetlenek lettek volna. Akkor, aki a tárgyalás lehetĹ‘sĂ©gĂ©t is felvetette, az rögtön megkapta a „Putyin-párti” vagy „áruló” bĂ©lyeget. A kompromisszum szĂł gyengesĂ©gnek számĂtott, a semlegessĂ©g pedig szinte szitokszĂłvá vált a kĂĽlpolitikai vitákban. A liberális világkĂ©p morális kĂĽzdelemkĂ©nt láttatta a háborĂşt, ahol csak a teljes gyĹ‘zelem lehetett elfogadhatĂł – mĂ©g ha ez irreális Ă©s vĂ©gtelenĂĽl vĂ©res is volt.
⚠️ Az ukrán gyĹ‘zelem mĂtosza: a nyugati Ă©rtelmisĂ©g háborĂşpárti konszenzusa
Erre a háborĂşpárti hevĂĽletre szolgál kiválĂł pĂ©ldakĂ©nt a Project Syndicate Will Ukraine Win? cĂmű 2022 szeptemberi kĂĽlönszáma, amelyben a nyugati Ă©rtelmisĂ©g vezetĹ‘ gondolkodĂłi mondták el, miĂ©rt hisznek Ukrajna teljes katonai gyĹ‘zelmĂ©ben – Ă©s miĂ©rt nincs más opciĂł.
Simon Johnson, az MIT professzora és a Világbank volt vezető közgazdásza úgy fogalmazott: „A háború mind katonai, mind gazdasági fronton rosszul áll a Kreml számára.”Szerinte Ukrajna helyzete javul, Oroszországé romlik, és a Dnyipro nyugati partján rekedt orosz csapatok sorsa döntő fordulatot jelez. Ukrajna győzelme tehát nemcsak lehetséges, hanem logikus következmény – ebben hitt akkor a liberális közgazdasági elit.
Az EurĂłpai UniĂł kĂĽlĂĽgyi fĹ‘kĂ©pviselĹ‘je, Josep Borrell sem hagyott kĂ©tsĂ©get álláspontjárĂłl. Azt Ărta: „A szankciĂłk működnek. Ukrajnát támogatni kell, a nyugati stratĂ©gia sikeres.” Borrell szerint Oroszország gazdaságát hosszĂş távon megroppantják a nyugati intĂ©zkedĂ©sek, Ă©s az EU-nak törtĂ©nelmi felelĹ‘ssĂ©ge, hogy Ukrajna gyĹ‘zelmĂ©t elĹ‘segĂtse. Fel sem merĂĽlt benne, hogy a gyĹ‘zelem ára esetleg tĂşl magas lehet – vagy hogy nem is reális cĂ©l.
Ugyanezt a gondolatot vitte tovább Richard Haass, a Councilon Foreign Relations akkori elnöke. Azt Ărta, hogy Ukrajna cĂ©ljai „egyre ambiciĂłzusabbak”, Ă©s már nemcsak a tĂşlĂ©lĂ©s a tĂ©t, hanem a KrĂm Ă©s minden elvesztett terĂĽlet visszavĂ©tele. Ukrajna teljes terĂĽleti integritásának helyreállĂtását nemcsak jogos, hanem elvárt cĂ©lnak tekintette – amelyhez a Nyugatnak eszközöket kell biztosĂtania.
A filozófiai oldalról is jött a támogatás: Slavoj Žižek, a baloldali értelmiség emblematikus alakja a háborús támogatás morális kötelességként való értelmezését adta.
Azt Ărta: „Minden lehetsĂ©ges támogatást meg kell adni Ukrajnának, hogy ellenálljon Oroszország barbárságának. A Nyugat helyesen döntött, amikor fegyvereket kĂĽldött Ukrajnának.” Bár a cikkĂ©ben kritizálta Zelenszkij Izrael-párhuzamait, az ukrajnai harc igazságosságát sosem kĂ©rdĹ‘jelezte meg.
A háborĂşpárti konszenzus tehát teljes volt: katonai gyĹ‘zelem, KrĂm visszafoglalása, háborĂşs reparáciĂł, Ă©s Oroszország stratĂ©giai veresĂ©ge – ezek voltak a cĂ©lok. Aki mást mondott, azt azonnal kiĂrták a „jĂłzan hangok” közĂĽl.
A narratĂva összeomlása Ă©s a felelĹ‘ssĂ©g kĂ©rdĂ©se. És most? Most hirtelen „Ukrajna nem gyĹ‘zhet” lett a hivatalos álláspont.
Ami tegnap még eretnekség volt, az ma józan belátás? Ez nem „új stratégiai felismerés” – ez cinikus képmutatás. A liberális nyugati külpolitikai elit három éven át moralizált, háborús maximalizmust hirdetett, és elhallgattatott mindenkit, aki béketárgyalásról beszélt.
Sokan ma már úgy hiszik, hogy a liberális elit Ukrajnát becsapta. Föláldozták egy geopolitikai illúzió oltárán.
Ma Ukrajna romokban áll. Az ország kimerĂĽlt, elöregedett, Ă©s terĂĽletĂ©nek jelentĹ‘s rĂ©szĂ©t elveszĂtette. A Nyugat, amely egykor azt harsogta, hogy „Ukrajna gyĹ‘zni fog”, visszavonulĂłt fĂşjt.
De a kérdés ott marad: Mennyi vért és szenvedést lehetett volna elkerülni, ha már 2022-ben is azt mondják, amit most?
Megjegyzések
Megjegyzés küldése