📌 Külföldről pénzelt baloldali NGO-k súgták Brüsszelnek, mit írjon Magyarországról

Megjelent az EurĂłpai Bizottság 2025-ös jogállamisági jelentĂ©se, amelyben a 2024-es fejlemĂ©nyek mellett arrĂłl is beszámolnak, milyen civil szervezetekkel Ă©s szakĂ©rtĹ‘kkel konzultáltak a dokumentum összeállĂ­tásához. 

A dokumentum súlyos vádakat fogalmaz meg a magyar igazságszolgáltatás függetlenségével és a korrupcióellenes rendszerrel kapcsolatban, ezért az EU továbbra is visszatart 6,3 milliárd euró kohéziós támogatást Magyarországtól.

De ha jobban megnĂ©zzĂĽk, kik segĂ­tettek „megszövegezni” ezeket a kritikákat, Ă©rdekes dolgokra bukkanunk. A Bizottság forráskĂ©nt tĂşlnyomĂłrĂ©szt olyan civil szervezeteket idĂ©z, amelyek Soros György hálĂłzatához vagy más brĂĽsszeli támogatási rendszerekhez köthetĹ‘k. Ezek a szervezetek Ă©vek Ăłta a magyar kormány bĂ­rálatábĂłl Ă©lnek, gyakran pereskednek, politizálnak, Ă©s nagyrĂ©szt kĂĽlföldi pĂ©nzbĹ‘l működnek.

A 138 forrást felsoroló dokumentumban legalább 13 magyarországi baloldali NGO szerepel. Ezek nem csupán a háttéranyagokat biztosították: több esetben szó szerint az ő jelentéseik és állításaik képezik a Bizottság megállapításainak alapját.

A TASZ (Társaság a SzabadságjogokĂ©rt), a Magyar Helsinki Bizottság, a K-Monitor, a Transparency International Hungary, az Amnesty International Hungary, a MĂ©rtĂ©k MĂ©diaelemzĹ‘ Műhely, az Ă–kotárs AlapĂ­tvány vagy Ă©ppen a Political Capital mind-mind szerepelnek a dokumentumban. 

E szervezetek jellemzĹ‘je, hogy a magyar kormány ellen rendszeresen bĂ­rĂłsági pereket indĂ­tanak, nyĂ­ltan politizálnak, Ă©s rĂ©szben vagy egĂ©szben de kĂĽlföldrĹ‘l finanszĂ­rozzak Ĺ‘ket. 

A Magyar Helsinki Bizottság pĂ©ldául kilenc alkalommal szerepel a jelentĂ©sben. FĹ‘kĂ©nt a bĂ­rĂłi fĂĽggetlensĂ©g kĂ©rdĂ©sĂ©ben hivatkoznak rájuk, valamint a menekĂĽltĂĽgyi Ă©s emberi jogi kritikáikra. 

A TASZ hat alkalommal tűnik fel a dokumentumban, rendszerint a civil szfĂ©ra „elnyomására” hivatkozva. Az Amnesty International-lel közösen kritizálják pĂ©ldául a szuverenitásvĂ©delmi törvĂ©nyt, mondván az elrettenti a civil társadalmat Ă©s szűkĂ­ti a demokráciát.

A Transparency International Hungary Ă©s a K-Monitor – a jelentĂ©s szerint – kulcsszerepet játszanak a korrupciĂłs kockázatok Ă©rtĂ©kelĂ©sĂ©ben. Ugyanakkor mindkĂ©t szervezet Soros-közeli támogatásokbĂłl működik.

A mĂ©diahelyzetet elemzĹ‘ rĂ©szekben a MĂ©rtĂ©k MĂ©diaelemzĹ‘ Műhely Ă©s a TASZ Ă©rtĂ©kelĂ©seire támaszkodnak. Ezek szerint Magyarországon a kormány „mĂ©diatĂşlsĂşlya” torzĂ­tja a nyilvánosságot. A MĂ©rtĂ©k elemzĹ‘i sok esetben azonban egyenesen BrĂĽsszelbĹ‘l kapják a pĂ©nzĂĽket. 

KĂĽlön figyelmet Ă©rdemel az Ă–kotárs AlapĂ­tvány, amelynek neve a NorvĂ©g Civil Alap Ă©s a 2014-es „kĂĽlföldi ĂĽgynökĂĽgy” kapcsán vált ismerttĂ©. Az alapĂ­tvány 2025-ben is szerepel a jelentĂ©sben, ahol a civil tĂ©r „szűkĂĽlĂ©sĂ©rĹ‘l” szĂłlĂł kritikákat fogalmaz meg. Az Ă–kotárs többek között a Political Capitallel Ă©s a Helsinki Bizottsággal közösen jegyzi azokat a háttĂ©rjelentĂ©seket, amelyek a Bizottság Ă©rvelĂ©sĂ©nek alapjául szolgálnak.

Nem csak a szervezetek, de a forráskĂ©nt megjelölt mĂ©diumok is árulkodĂłk. A jelentĂ©s három kĂĽlön cikket idĂ©z a Telex.hu-rĂłl, HVG.hu-rĂłl Ă©s Lakmusz.hu-rĂłl. Ezek a mĂ©diumok nyĂ­ltan ellenzĂ©ki hangvĂ©telűek, Ă©s Ĺ‘k is szintĂ©n sok esetben brĂĽsszeli vagy amerikai pĂ©nzbĹ‘l működnek. 

SzázmilliĂłkat kapnak kĂĽlföldrĹ‘l a jelentĂ©st tollbamondĂł szervezetek: 

A Magyar Helsinki Bizottság 2024-es hivatalos közhasznúsági beszámolója alapján a szervezet csak támogatást 508 065 543 forintot kapott, amelynek csak a 6,2%-a származott hazai adományból.

A brĂĽsszeli dokumentum másik sokat hivatkozott szereplĹ‘je, a Transparency International Magyarország. A Transparency International Magyarország AlapĂ­tvány 2024-es bevĂ©tele 123,3 milliĂł forint volt, amelybĹ‘l 108 896 ezer forint támogatásokbĂłl származott. 

És itt jön az érdekes rész. A külföldi támogatások aránya itt is 75 százalékos. A mellékletben látható egy diagram, amely jól illusztrálja, hogy honnan is kaptak pénzt.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

📌 Kiszámoltuk: Kollár Kinga az egyik leggazdagabb magyar EP-képviselő lehet?

📌 Végleg megdőlni látszik a Telex függetlenségi mítosza

📌A Soros-hálózathoz köthető blogon relativizálja a bírókkal szemben támasztott politikai semlegesség követelményét az OBT korábbi elnöke