📌 Bán-Forgács Nóra az ATV-ben mentegette a VALÓBAN sztálinista MTA-t

⚠️MTA-s forrásaink szerint Ă©rthetetlen, miĂ©rt nem egy akadĂ©mikus szĂłlalt meg Schmidt Mária MTA-ra vonatkozĂł jogos kritikája kapcsán 

⚠️ Schmidt Mária „sztálinista intézmény” megnevezése nem retorikai túlzás, hanem a (történeti) valóság tömör megfogalmazása. Az MTA évtizedeken át egy ideológiailag vezérelt rendszer kiszolgálója volt, és a rendszerváltás után sem sikerült teljes mértékben levetkőznie a múlt örökségét. A konzervatív kormányzat reformjai éppen ezt a változást kívánják elhozni – nem a tudomány ellen, hanem a magyar tudomány valódi autonómiája érdekében.

Bán-Forgács NĂłra, a Jogtudományi IntĂ©zet tudományos munkatársa Ă©s a Milton Friedman Egyetem oktatĂłja, akit a TV-ben az AkadĂ©miai DolgozĂłk FĂłruma elnöksĂ©gi tagjakĂ©nt mutattak be, 2025. április 15-Ă©n az ATV-nek adott interjĂştSchmidt Mária blogbejegyzĂ©se kapcsán, melyben a Terror Háza fĹ‘igazgatĂłja az MTA-t sztálinista intĂ©zmĂ©nynek nevezte. Korábban, 2024. november 26-án szintĂ©n a baloldali televĂ­ziĂłs csatorna vendĂ©ge volt Bán-Forgács, akkor az MTA kutatĂłhálĂłzatának magánalapĂ­tványba szervezĂ©se miatti tiltakozás kapcsán, ez alkalommal viszont az MTA köztestĂĽleti tagja cĂ­m szerepelt a neve mellett. Ezt csak azĂ©rt jegyezzĂĽk meg már rögtön az elejĂ©n, mert mindkĂ©t alkalommal többször megjegyezte, hogy Ĺ‘ nem az MTA-t kĂ©pviseli... 

A 2025. április 15-i interjĂş során Bán-Forgács NĂłra Orbán Viktor miniszterelnök 2025. március 15-i beszĂ©dĂ©re utalva egyĂ©rtelműen politizált, panaszkodott, hogy a kormány „elveszi az MTA összes vagyonát” (erre mĂ©g kĂ©sĹ‘bb visszatĂ©rĂĽnk) Ă©s arra buzdĂ­tott, hogy minden kutatĂłnak egysĂ©gesen fel kellene lázadnia. Majd miután ezt a koherensnek nem nevezhetĹ‘ performanszot elĹ‘adta az ATV stĂşdiĂłjában, az interjĂş vĂ©gĂ©n láthatĂłan magával nagyon elĂ©gedetten egy bárgyĂş mosolyt is eleresztett, pedig az egĂ©sz mĂ©g viccnek is rossz volt. 

Bán-Forgács korábban az EBESZ főtanácsadójaként, az ENSZ szakértőjeként és az EU Nyugat-Balkáni Projektjeinek emberi jogi szakértőjeként tevékenykedett. Ezek a pozíciók jól mutatják, hogy szorosan kötődik a nemzetközi liberális jogászközösséghez. 2024-ben elnyerte a Visegrad Fundnemzetközi pályázatát, amely szervezet a CEU-val és a Nyílt Társadalom Archívummal is kapcsolatban áll.

A Jogtudományi IntĂ©zet, ahol Bán-Forgács NĂłra is dolgozik, pedig hosszĂş ideje a baloldali jogászelit egyik fĹ‘ műhelye. A Társadalomtudományi KutatĂłközpont Jogtudományi IntĂ©zetĂ©nek munkatársai között többen vannak, akik valamelyik Soros-fĂ©le szervezetnĂ©l is tevĂ©kenykednek, vagy valaha ott dolgoztak, pĂ©ldául a Magyar Helsinki Bizottság vagy a TASZ kötelĂ©kĂ©ben, de olyan is van közöttĂĽk, aki a CEU-n oktat. EgyikĹ‘jĂĽknek a Tilos RádiĂłn fut műsora, Ăşgy gondoljuk, hogy ez nem szorul kĂĽlönösebb magyarázatra. Korábban a Momentum Mozgalom egyik alapĂ­tĂł tagja is az intĂ©zet munkatársa volt. Ez a nĂ©hány pĂ©lda jĂłl mutatja, hogyaz Ă©vek során kiĂ©pĂĽlt egy szoros baloldali jogászi kör, egy hálĂłzat, amely sokáig jelentĹ‘s befolyással bĂ­rt a magyar jogrendszerre – Ă©s fáj nekik, hogy ez az idĹ‘szak elmĂşlt. 

Ugyan Bán-Forgács az ATV-s interjúban az MTA-t a „tudomány fellegvárának” titulálta, a TK JTI kutatásai is gyakran olyan témákat ölelnek fel, amelyek finoman szólva nehezen mérhető társadalmi haszonnal bírnak. Például az„erős és stabil jogállam kulturális feltételei”, a „bírói indokolások színvonalának mérése” vagy a „régi és újabb vitakérdések a negyedik büntetőkódex kapcsán” című projektek „eredményei” elméleti publikációkban jelennek meg, amelyek gyakorlati haszna erősen megkérdőjelezhető.Valószínűleg az ilyen és ehhez hasonló kutatásokra is utalt Schmidt Mária azzal, hogy azt mondta, hogy valakik nagyon jól élnek mindenfajta teljesítmény nélkül. Ezt a kijelentést Bán-Forgács Nóra kifogásolta, ám ő is egyike ezeknek az embereknek.

⚠️ Schmidt Mária azért nevezhette az MTA-t sztálinista intézménynek, mert az Akadémia működésében, felépítésében és szellemiségében hosszú évtizedekig őrzött olyan struktúrákat és gondolkodásmódot, amelyek gyökerei a kommunista diktatúra időszakára nyúlnak vissza. Bár az MTA a rendszerváltozás után formálisan elnyerte politikai függetlenségét, sokáig (sőt, a mai napig) nem tudott elszakadni a posztkommunista értelmiségi hálózatoktól. Az Akadémia bizonyos körei nyíltan vagy burkoltan továbbra is képviselik a baloldali, globalista nézeteket, miközben a nemzeti, keresztény, konzervatív értékrendet valló kutatókat marginalizálták. Ez a burkolt ideológiai elfogultság a sztálinista időkből ismert véleménydiktatúra finomabb változata.

Az MTA ĂśdĂĽlĂ©si Központja országszerte nyolc lĂ©tesĂ­tmĂ©nyt ĂĽzemeltet, amelyek összesen 203 kiadĂł szobával rendelkeznek. Ezek az ĂĽdĂĽlĹ‘k, mint pĂ©ldául a Balatonalmádi AkadĂ©miai ĂśdĂĽlĹ‘ Ă©s a Mátraházai AkadĂ©miai TudĂłs ĂśdĂĽlĹ‘, jelentĹ‘s állami vagyont kĂ©pviselnek, fenntartásuk Ă©s ĂĽzemeltetĂ©sĂĽk költsĂ©gei folyamatosan terhelik a költsĂ©gvetĂ©st. Az ĂĽdĂĽlĹ‘hálĂłzat – pĂ©ldául a Balatonalmádiban vagy Mátraházán találhatĂł akadĂ©miai ĂĽdĂĽlĹ‘k – jĂłl mutatják, miĂ©rt ragaszkodik az AkadĂ©mia ilyen elszántan az ingatlanvagyonához. Az igĂ©nyjogosult akadĂ©mikusok Ă©s alkalmazottak ezekben az állami tulajdonĂş lĂ©tesĂ­tmĂ©nyekben a piaci ár töredĂ©kéért ĂĽdĂĽlhetnek, miközben a hasonlĂł kategĂłriájĂş, azonos telepĂĽlĂ©sen működĹ‘ szállodák kĂ©tágyas szobáinak dĂ­ja akár 50–90 ezer forint/Ă©j is lehet. Ezzel szemben az akadĂ©miai ĂĽdĂĽlĹ‘k ára az állami támogatás miatt jĂłval kedvezĹ‘bb – ez azonban nem piaci alapĂş, hanem az adĂłfizetĹ‘k finanszĂ­rozzák. Azok az adĂłfizetĹ‘k, akiknek egyedi árajánlatot kell kĂ©rniĂĽk, ha valamelyik „MTA ĂĽdĂĽlĹ‘ben” szeretnĂ©nek megszállni, mert nincsen árlista megosztva a honlapon.  

Az MTA tulajdonában lĂ©vĹ‘ ĂĽdĂĽlĹ‘k fenntartása mĂ©g a legegyszerűbb, alapfunkciĂłkat nyĂşjtĂł modellben is jelentĹ‘s humánerĹ‘forrást igĂ©nyel. Egyetlen ilyen lĂ©tesĂ­tmĂ©nyműködtetĂ©sĂ©hez legalább 3–5 fĹ‘ alkalmazott szĂĽksĂ©ges: egy gondnok vagy ĂĽzemeltetĹ‘, aki a karbantartási Ă©s bejelentkezĂ©si feladatokat látja el, egy-kĂ©t takarĂ­tĂł a szobák Ă©s közös helyisĂ©gek tisztán tartására, valamint egy adminisztratĂ­v munkatárs a foglalások, számlázás Ă©s vendĂ©gkezelĂ©s lebonyolĂ­tására. Nagyobb vagy szezonálisan frekventált ĂĽdĂĽlĹ‘kben – pĂ©ldául Balatonalmádiban, ahol 57 szoba van – a takarĂ­tĂłk lĂ©tszáma is növekszik. Éjszakai ĂĽgyeletet is biztosĂ­tani kell, ami további emberi erĹ‘forrást kĂ­ván. 

Egy ilyen számítás alapján konzervatív becslés szerint is legalább 24–40 fő közötti személyzet szükséges a nyolc MTA-üdülő működtetéséhez, és ez a szám tovább nőhet, ha az adott létesítmény étkezést, wellness-szolgáltatást vagy más kényelmi extrát is kínál. Ebben az esetben a létszám elérheti a 60–80 főt is, különösen a főszezonban. Ezek az adatok is azt mutatják, hogy az MTA által féltve őrzött ingatlanvagyon fenntartása és üzemeltetése nemcsak költséges, de komoly állandó apparátust igényel – mindez közpénzből történik, hiszen ezek az üdülők valójában nem az Akadémia, hanem az állam tulajdonát képezik. A kérdés tehát jogos: indokolt-e, hogy egy szűk kör ilyen kiváltságokat élvezzen az adófizetők terhére?

Fontos hangsĂşlyozni, hogy ezek az ingatlanok – hiába hivatkozik rájuk az MTA, mint „saját vagyonra” – valĂłjában az állam tulajdonát kĂ©pezik, Ă­gy közvagyonkĂ©nt kell rájuk tekinteni. A közvagyonhoz valĂł kĂĽlönleges hozzáfĂ©rĂ©s azonban nem lehet kiváltságos csoportok örökös privilĂ©giuma. 

Az MTA vezetése hosszú időn keresztül saját tulajdonként kezelte az állami vagyont, például az akadémiai üdülőket és kutatóintézeti infrastruktúrát. Ez a mentalitás szintén az államszocializmus öröksége, ahol az „állami” nem a közjót, hanem a „miénket” jelentette – vagyis a párt és a nomenklatúra vagyonát. Amikor az állam az utóbbi években átstrukturálta a kutatóintézeti hálózatot, az MTA tiltakozása valójában a privilegizált helyzetük elvesztésétől való félelemből fakadt.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

📌 Kiszámoltuk: Kollár Kinga az egyik leggazdagabb magyar EP-képviselő lehet?

📌 Végleg megdőlni látszik a Telex függetlenségi mítosza

📌A Soros-hálózathoz köthető blogon relativizálja a bírókkal szemben támasztott politikai semlegesség követelményét az OBT korábbi elnöke