📌 Bán-Forgács Nóra az ATV-ben mentegette a VALÓBAN sztálinista MTA-t
⚠️MTA-s forrásaink szerint érthetetlen, miért nem egy akadémikus szólalt meg Schmidt Mária MTA-ra vonatkozó jogos kritikája kapcsán
⚠️ Schmidt Mária „sztálinista intĂ©zmĂ©ny” megnevezĂ©se nem retorikai tĂşlzás, hanem a (törtĂ©neti) valĂłság tömör megfogalmazása. Az MTA Ă©vtizedeken át egy ideolĂłgiailag vezĂ©relt rendszer kiszolgálĂłja volt, Ă©s a rendszerváltás után sem sikerĂĽlt teljes mĂ©rtĂ©kben levetkĹ‘znie a mĂşlt öröksĂ©gĂ©t. A konzervatĂv kormányzat reformjai Ă©ppen ezt a változást kĂvánják elhozni – nem a tudomány ellen, hanem a magyar tudomány valĂłdi autonĂłmiája Ă©rdekĂ©ben.
Bán-Forgács NĂłra, a Jogtudományi IntĂ©zet tudományos munkatársa Ă©s a Milton Friedman Egyetem oktatĂłja, akit a TV-ben az AkadĂ©miai DolgozĂłk FĂłruma elnöksĂ©gi tagjakĂ©nt mutattak be, 2025. április 15-Ă©n az ATV-nek adott interjĂştSchmidt Mária blogbejegyzĂ©se kapcsán, melyben a Terror Háza fĹ‘igazgatĂłja az MTA-t sztálinista intĂ©zmĂ©nynek nevezte. Korábban, 2024. november 26-án szintĂ©n a baloldali televĂziĂłs csatorna vendĂ©ge volt Bán-Forgács, akkor az MTA kutatĂłhálĂłzatának magánalapĂtványba szervezĂ©se miatti tiltakozás kapcsán, ez alkalommal viszont az MTA köztestĂĽleti tagja cĂm szerepelt a neve mellett. Ezt csak azĂ©rt jegyezzĂĽk meg már rögtön az elejĂ©n, mert mindkĂ©t alkalommal többször megjegyezte, hogy Ĺ‘ nem az MTA-t kĂ©pviseli...
A 2025. április 15-i interjĂş során Bán-Forgács NĂłra Orbán Viktor miniszterelnök 2025. március 15-i beszĂ©dĂ©re utalva egyĂ©rtelműen politizált, panaszkodott, hogy a kormány „elveszi az MTA összes vagyonát” (erre mĂ©g kĂ©sĹ‘bb visszatĂ©rĂĽnk) Ă©s arra buzdĂtott, hogy minden kutatĂłnak egysĂ©gesen fel kellene lázadnia. Majd miután ezt a koherensnek nem nevezhetĹ‘ performanszot elĹ‘adta az ATV stĂşdiĂłjában, az interjĂş vĂ©gĂ©n láthatĂłan magával nagyon elĂ©gedetten egy bárgyĂş mosolyt is eleresztett, pedig az egĂ©sz mĂ©g viccnek is rossz volt.
Bán-Forgács korábban az EBESZ fĹ‘tanácsadĂłjakĂ©nt, az ENSZ szakĂ©rtĹ‘jekĂ©nt Ă©s az EU Nyugat-Balkáni Projektjeinek emberi jogi szakĂ©rtĹ‘jekĂ©nt tevĂ©kenykedett. Ezek a pozĂciĂłk jĂłl mutatják, hogy szorosan kötĹ‘dik a nemzetközi liberális jogászközössĂ©ghez. 2024-ben elnyerte a Visegrad Fundnemzetközi pályázatát, amely szervezet a CEU-val Ă©s a NyĂlt Társadalom ArchĂvummal is kapcsolatban áll.
A Jogtudományi IntĂ©zet, ahol Bán-Forgács NĂłra is dolgozik, pedig hosszĂş ideje a baloldali jogászelit egyik fĹ‘ műhelye. A Társadalomtudományi KutatĂłközpont Jogtudományi IntĂ©zetĂ©nek munkatársai között többen vannak, akik valamelyik Soros-fĂ©le szervezetnĂ©l is tevĂ©kenykednek, vagy valaha ott dolgoztak, pĂ©ldául a Magyar Helsinki Bizottság vagy a TASZ kötelĂ©kĂ©ben, de olyan is van közöttĂĽk, aki a CEU-n oktat. EgyikĹ‘jĂĽknek a Tilos RádiĂłn fut műsora, Ăşgy gondoljuk, hogy ez nem szorul kĂĽlönösebb magyarázatra. Korábban a Momentum Mozgalom egyik alapĂtĂł tagja is az intĂ©zet munkatársa volt. Ez a nĂ©hány pĂ©lda jĂłl mutatja, hogyaz Ă©vek során kiĂ©pĂĽlt egy szoros baloldali jogászi kör, egy hálĂłzat, amely sokáig jelentĹ‘s befolyással bĂrt a magyar jogrendszerre – Ă©s fáj nekik, hogy ez az idĹ‘szak elmĂşlt.
Ugyan Bán-Forgács az ATV-s interjĂşban az MTA-t a „tudomány fellegvárának” titulálta, a TK JTI kutatásai is gyakran olyan tĂ©mákat ölelnek fel, amelyek finoman szĂłlva nehezen mĂ©rhetĹ‘ társadalmi haszonnal bĂrnak. PĂ©ldául az„erĹ‘s Ă©s stabil jogállam kulturális feltĂ©telei”, a „bĂrĂłi indokolások szĂnvonalának mĂ©rĂ©se” vagy a „rĂ©gi Ă©s Ăşjabb vitakĂ©rdĂ©sek a negyedik bĂĽntetĹ‘kĂłdex kapcsán” cĂmű projektek „eredmĂ©nyei” elmĂ©leti publikáciĂłkban jelennek meg, amelyek gyakorlati haszna erĹ‘sen megkĂ©rdĹ‘jelezhetĹ‘.ValĂłszĂnűleg az ilyen Ă©s ehhez hasonlĂł kutatásokra is utalt Schmidt Mária azzal, hogy azt mondta, hogy valakik nagyon jĂłl Ă©lnek mindenfajta teljesĂtmĂ©ny nĂ©lkĂĽl. Ezt a kijelentĂ©st Bán-Forgács NĂłra kifogásolta, ám Ĺ‘ is egyike ezeknek az embereknek.
⚠️ Schmidt Mária azĂ©rt nevezhette az MTA-t sztálinista intĂ©zmĂ©nynek, mert az AkadĂ©mia működĂ©sĂ©ben, felĂ©pĂtĂ©sĂ©ben Ă©s szellemisĂ©gĂ©ben hosszĂş Ă©vtizedekig Ĺ‘rzött olyan struktĂşrákat Ă©s gondolkodásmĂłdot, amelyek gyökerei a kommunista diktatĂşra idĹ‘szakára nyĂşlnak vissza. Bár az MTA a rendszerváltozás után formálisan elnyerte politikai fĂĽggetlensĂ©gĂ©t, sokáig (sĹ‘t, a mai napig) nem tudott elszakadni a posztkommunista Ă©rtelmisĂ©gi hálĂłzatoktĂłl. Az AkadĂ©mia bizonyos körei nyĂltan vagy burkoltan továbbra is kĂ©pviselik a baloldali, globalista nĂ©zeteket, miközben a nemzeti, keresztĂ©ny, konzervatĂv Ă©rtĂ©krendet vallĂł kutatĂłkat marginalizálták. Ez a burkolt ideolĂłgiai elfogultság a sztálinista idĹ‘kbĹ‘l ismert vĂ©lemĂ©nydiktatĂşra finomabb változata.
Az MTA ĂśdĂĽlĂ©si Központja országszerte nyolc lĂ©tesĂtmĂ©nyt ĂĽzemeltet, amelyek összesen 203 kiadĂł szobával rendelkeznek. Ezek az ĂĽdĂĽlĹ‘k, mint pĂ©ldául a Balatonalmádi AkadĂ©miai ĂśdĂĽlĹ‘ Ă©s a Mátraházai AkadĂ©miai TudĂłs ĂśdĂĽlĹ‘, jelentĹ‘s állami vagyont kĂ©pviselnek, fenntartásuk Ă©s ĂĽzemeltetĂ©sĂĽk költsĂ©gei folyamatosan terhelik a költsĂ©gvetĂ©st. Az ĂĽdĂĽlĹ‘hálĂłzat – pĂ©ldául a Balatonalmádiban vagy Mátraházán találhatĂł akadĂ©miai ĂĽdĂĽlĹ‘k – jĂłl mutatják, miĂ©rt ragaszkodik az AkadĂ©mia ilyen elszántan az ingatlanvagyonához. Az igĂ©nyjogosult akadĂ©mikusok Ă©s alkalmazottak ezekben az állami tulajdonĂş lĂ©tesĂtmĂ©nyekben a piaci ár töredĂ©kéért ĂĽdĂĽlhetnek, miközben a hasonlĂł kategĂłriájĂş, azonos telepĂĽlĂ©sen működĹ‘ szállodák kĂ©tágyas szobáinak dĂja akár 50–90 ezer forint/Ă©j is lehet. Ezzel szemben az akadĂ©miai ĂĽdĂĽlĹ‘k ára az állami támogatás miatt jĂłval kedvezĹ‘bb – ez azonban nem piaci alapĂş, hanem az adĂłfizetĹ‘k finanszĂrozzák. Azok az adĂłfizetĹ‘k, akiknek egyedi árajánlatot kell kĂ©rniĂĽk, ha valamelyik „MTA ĂĽdĂĽlĹ‘ben” szeretnĂ©nek megszállni, mert nincsen árlista megosztva a honlapon.
Az MTA tulajdonában lĂ©vĹ‘ ĂĽdĂĽlĹ‘k fenntartása mĂ©g a legegyszerűbb, alapfunkciĂłkat nyĂşjtĂł modellben is jelentĹ‘s humánerĹ‘forrást igĂ©nyel. Egyetlen ilyen lĂ©tesĂtmĂ©nyműködtetĂ©sĂ©hez legalább 3–5 fĹ‘ alkalmazott szĂĽksĂ©ges: egy gondnok vagy ĂĽzemeltetĹ‘, aki a karbantartási Ă©s bejelentkezĂ©si feladatokat látja el, egy-kĂ©t takarĂtĂł a szobák Ă©s közös helyisĂ©gek tisztán tartására, valamint egy adminisztratĂv munkatárs a foglalások, számlázás Ă©s vendĂ©gkezelĂ©s lebonyolĂtására. Nagyobb vagy szezonálisan frekventált ĂĽdĂĽlĹ‘kben – pĂ©ldául Balatonalmádiban, ahol 57 szoba van – a takarĂtĂłk lĂ©tszáma is növekszik. Éjszakai ĂĽgyeletet is biztosĂtani kell, ami további emberi erĹ‘forrást kĂván.
Egy ilyen számĂtás alapján konzervatĂv becslĂ©s szerint is legalább 24–40 fĹ‘ közötti szemĂ©lyzet szĂĽksĂ©ges a nyolc MTA-ĂĽdĂĽlĹ‘ működtetĂ©sĂ©hez, Ă©s ez a szám tovább nĹ‘het, ha az adott lĂ©tesĂtmĂ©ny Ă©tkezĂ©st, wellness-szolgáltatást vagy más kĂ©nyelmi extrát is kĂnál. Ebben az esetben a lĂ©tszám elĂ©rheti a 60–80 fĹ‘t is, kĂĽlönösen a fĹ‘szezonban. Ezek az adatok is azt mutatják, hogy az MTA által fĂ©ltve Ĺ‘rzött ingatlanvagyon fenntartása Ă©s ĂĽzemeltetĂ©se nemcsak költsĂ©ges, de komoly állandĂł apparátust igĂ©nyel – mindez közpĂ©nzbĹ‘l törtĂ©nik, hiszen ezek az ĂĽdĂĽlĹ‘k valĂłjában nem az AkadĂ©mia, hanem az állam tulajdonát kĂ©pezik. A kĂ©rdĂ©s tehát jogos: indokolt-e, hogy egy szűk kör ilyen kiváltságokat Ă©lvezzen az adĂłfizetĹ‘k terhĂ©re?
Fontos hangsĂşlyozni, hogy ezek az ingatlanok – hiába hivatkozik rájuk az MTA, mint „saját vagyonra” – valĂłjában az állam tulajdonát kĂ©pezik, Ăgy közvagyonkĂ©nt kell rájuk tekinteni. A közvagyonhoz valĂł kĂĽlönleges hozzáfĂ©rĂ©s azonban nem lehet kiváltságos csoportok örökös privilĂ©giuma.
Az MTA vezetése hosszú időn keresztül saját tulajdonként kezelte az állami vagyont, például az akadémiai üdülőket és kutatóintézeti infrastruktúrát. Ez a mentalitás szintén az államszocializmus öröksége, ahol az „állami” nem a közjót, hanem a „miénket” jelentette – vagyis a párt és a nomenklatúra vagyonát. Amikor az állam az utóbbi években átstrukturálta a kutatóintézeti hálózatot, az MTA tiltakozása valójában a privilegizált helyzetük elvesztésétől való félelemből fakadt.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése